Food & Drink

How to Eat Healthy on $30 per Week!

So, you want to stay healthy without breaking the budget? We get it, and we’re here to help. I mean, who doesn’t want to eat healthy, delicious food and keep a little extra cash? Here’s a few of our favorite ways to save money AND calories.

First, you need to download a few apps on your smartphone. We recommend Ibotta, Checkout 51, and the Walmart app. Ibotta and Checkout 51 are rebate apps for groceries, so you just scan your receipt and they give you money back on the products you already buy. If you ever shop at Wal-Mart (and let’s be real, we all do at some point), you’re going to want their app. You scan your receipt in the savings catcher and that’s it. They price match your items with as many other stores in your area to see if there’s a lower price. If there is, they refund you the difference!

The second thing you need to do is get familiar with your local farmer’s markets or co-ops. Often, they will have the most in season fruits and vegetables for less than your grocery store. Buying what is in season will help you save too, as it tends to cost a bit less because it’s easier to get your hands on. This is also a great way to try out new recipes that you normally wouldn’t and maybe find a new veggie you love.

This next step is important. You’re going to want to find a local butcher shop or a store that sells meat in bulk. Buying meat in bulk can seem like more up front, but we buy 40 lbs of chicken breasts at a time, and it lasts about 6 months. Think about not having to buy meat every single time you shop, plus it helps the local economy to shop small! The other half of this tip is to get a Sam’s or Costco membership. Sam’s club will even give you a $15 gift card just for signing up for their student plan. This is a great way to get your snacks, drinks, and paper products in bulk for less. They even have a selection of fresh fruit and veggies too. The next store that’s important to take advantage of is Aldi’s. Aldi’s sells the same groceries you normally buy, just without the brand names and packaging. Even if you don’t have an Aldi in your area, stop paying more just for a brand. The Wal-Mart or Kroger brand alfredo sauce tastes just the same as Ragu.

So let’s get to the good part, huh? Let’s break down that $30 we mentioned.

Like we said, we get 40 lbs of chicken breasts for $60 and that lasts 6 months, so that brings the weekly cost (based on eating 8 oz 5 nights a week) to $3.75 per week in chicken.
Next, we spend $10 on vegetables that are in season (such as tomatoes, zucchini, squash) at the Farmer’s Market.
Lastly, we’re going to spend the remaining $16.25 at Sam’s Club on snacks (like nuts or rice cakes) for the week, a case of water, brown rice and eggs. Avoid the more processed snacks and bread items.

There you go! That’s a week’s worth of healthy meals for $30. Snap us pictures below showing us your grocery haul for $30!

Share This
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE